question

kamikaze avatar image

Multiplus II GX restart problem

My new MP II GX still restarts for a out 1-2minutes. I try to reset it and new firmware 2.73. Check video:

https://youtu.be/FeCBRuTSGI4

Battery 16s4p Nissan Leaf gen 1, and BMS Batrium

Anyone can help me? :(

Multiplus-II
2 |3000 characters needed characters left characters exceeded

Up to 8 attachments (including images) can be used with a maximum of 190.8 MiB each and 286.6 MiB total.

1 Answer
marekp avatar image
marekp answered ·

Check your battery or setup, because something is wrong when MP tells you that battery is only 11% SOC and 61,5V.

8 comments
2 |3000 characters needed characters left characters exceeded

Up to 8 attachments (including images) can be used with a maximum of 190.8 MiB each and 286.6 MiB total.

I'm testing bms config, So I'm put manualy 11%SOC

16 Lithium cells at 61.5V is more like 110% not 11%.

What are the MP's charger settings for this battery of yours?

From Victron https://prnt.sc/1sc4z4k

From Batrium https://prnt.sc/1sc53tm

I'm check now and when display is restarted. MultiPlus working well in VE.Configure. Maybe this is restarts only same Venus which is build in multiplus GX

A może jakiś szybszy kanał komunikacji? :)

OK.

Nie znam tych ogniw ale z ich charakterystyki wynika że MP może mieć kłopot z obsłużeniem 16 tych ogniw szeregowo.

Myślę że pakiet złożony z 14 ogniw szeregowo będzie odpowiednikiem 16 szerogowo podłączonych ogniw LFP.

Takie napięcie jest bezproblemowo obsługiwane przez Multiplus_II.

Z wlasnego doświadczenia wiem że jak moje 16 ogniw LFP osiągnęło 60V (żle ustawione MPPT ładowało bez ograniczeń), MP-II wyłączył cały system.

Ktoś tam pisał wcześniej ze mu to działa bezproblemowo. Choć faktycznie gdy odepnę baterie to przestaje się restartować. Ale mam też problem jednocześnie jakiś z komunikacją. Nie widzi mi wówczas w konsoli MP, a jak wchodzę w ESS to pokazuje ze nie znaleziono. sam już nie wiem... jestem zielony bo to moje początki. Do tego usunąłem inwerter w VRM, teraz jak chce go dodac to pisze, że wysłali maila do wszystkich administratorów żeby zatwierdzili prośbę o dodanie a nic mi nie przychodzi.

Sugeruję zmniejszyć napięcie baterii.

Z tego co czytam, jeden moduł tej baterii ma nominalne napięcie 7.5V (dwie cele połączone szeregowo). Jak weźmiesz 7 takich to będzie 14s.

Nie znam też tego BMS-a Batrium, ale to chyba nie jest BMS stosujący komunikację CAN. Więc trzeba zainstalować "2 signal BMS"asystanta.

Baterię w pierwszej kolejności obsługuje MP-II. BMS nie powinien się nawet w to wtrącać kiedy wszystko dobrze działa. BMS wtrąca się jedynie kiedy coś jest źle wewnątrz baterii.

Zanim uruchomisz ESS, system powinien dzialać jako prosty inverter/charger z prawidłowo skonfigurowanym BMS-em.
Jak już wszytko będzie dzialało przy włączonej i wyłączonej sieci, możesz zainstalować ESS assitant (po wyrzuceniu "2 signal BMS asistant" bo ten jest wewnątrz ESS assitant).

Możesz mieć rację. Odpiolem 2 ogniwa i się nie restartuje. Ale o co tu chodzi... 66v powinien obsługiwać MPII bezproblemowo. Ma innym forum ludki zgłaszają ze działa.

@Kamikaze

Jakiś czas temu, czytalem tu na forum że ktoś miał problemy z resetowaniem się MP-II gdy ustawił wysoko napięcie absorbcji dla 16 ogniw LFP.

Nie pamiętam jak wysoko ale chyba było to poniżej 60V.

Może ci co pisali że działa mieli starszą wersję MP.

Sugeruję napisać e-mail do serwisu Victrona z prośbą o wyjaśnienie tego zjawiska.

level3support@victronenergy.com