question

kamikaze avatar image
kamikaze asked

Multiplus II GX restart problem

My new MP II GX still restarts for a out 1-2minutes. I try to reset it and new firmware 2.73. Check video:

https://youtu.be/FeCBRuTSGI4

Battery 16s4p Nissan Leaf gen 1, and BMS Batrium

Anyone can help me? :(

Multiplus-II
2 |3000

Up to 8 attachments (including images) can be used with a maximum of 190.8 MiB each and 286.6 MiB total.

4 Answers
marekp avatar image
marekp answered ·

Check your battery or setup, because something is wrong when MP tells you that battery is only 11% SOC and 61,5V.

9 comments
2 |3000

Up to 8 attachments (including images) can be used with a maximum of 190.8 MiB each and 286.6 MiB total.

kamikaze avatar image kamikaze commented ·
I'm testing bms config, So I'm put manualy 11%SOC
0 Likes 0 ·
marekp avatar image marekp kamikaze commented ·

16 Lithium cells at 61.5V is more like 110% not 11%.

What are the MP's charger settings for this battery of yours?

0 Likes 0 ·
kamikaze avatar image kamikaze marekp commented ·

From Victron https://prnt.sc/1sc4z4k

From Batrium https://prnt.sc/1sc53tm

I'm check now and when display is restarted. MultiPlus working well in VE.Configure. Maybe this is restarts only same Venus which is build in multiplus GX

A może jakiś szybszy kanał komunikacji? :)

0 Likes 0 ·
marekp avatar image marekp kamikaze commented ·

OK.

Nie znam tych ogniw ale z ich charakterystyki wynika że MP może mieć kłopot z obsłużeniem 16 tych ogniw szeregowo.

Myślę że pakiet złożony z 14 ogniw szeregowo będzie odpowiednikiem 16 szerogowo podłączonych ogniw LFP.

Takie napięcie jest bezproblemowo obsługiwane przez Multiplus_II.

Z wlasnego doświadczenia wiem że jak moje 16 ogniw LFP osiągnęło 60V (żle ustawione MPPT ładowało bez ograniczeń), MP-II wyłączył cały system.

0 Likes 0 ·
kamikaze avatar image kamikaze marekp commented ·

Ktoś tam pisał wcześniej ze mu to działa bezproblemowo. Choć faktycznie gdy odepnę baterie to przestaje się restartować. Ale mam też problem jednocześnie jakiś z komunikacją. Nie widzi mi wówczas w konsoli MP, a jak wchodzę w ESS to pokazuje ze nie znaleziono. sam już nie wiem... jestem zielony bo to moje początki. Do tego usunąłem inwerter w VRM, teraz jak chce go dodac to pisze, że wysłali maila do wszystkich administratorów żeby zatwierdzili prośbę o dodanie a nic mi nie przychodzi.

0 Likes 0 ·
marekp avatar image marekp kamikaze commented ·

Sugeruję zmniejszyć napięcie baterii.

Z tego co czytam, jeden moduł tej baterii ma nominalne napięcie 7.5V (dwie cele połączone szeregowo). Jak weźmiesz 7 takich to będzie 14s.

Nie znam też tego BMS-a Batrium, ale to chyba nie jest BMS stosujący komunikację CAN. Więc trzeba zainstalować "2 signal BMS"asystanta.

Baterię w pierwszej kolejności obsługuje MP-II. BMS nie powinien się nawet w to wtrącać kiedy wszystko dobrze działa. BMS wtrąca się jedynie kiedy coś jest źle wewnątrz baterii.

Zanim uruchomisz ESS, system powinien dzialać jako prosty inverter/charger z prawidłowo skonfigurowanym BMS-em.
Jak już wszytko będzie dzialało przy włączonej i wyłączonej sieci, możesz zainstalować ESS assitant (po wyrzuceniu "2 signal BMS asistant" bo ten jest wewnątrz ESS assitant).


0 Likes 0 ·
kamikaze avatar image kamikaze marekp commented ·
Możesz mieć rację. Odpiolem 2 ogniwa i się nie restartuje. Ale o co tu chodzi... 66v powinien obsługiwać MPII bezproblemowo. Ma innym forum ludki zgłaszają ze działa.
0 Likes 0 ·
marekp avatar image marekp kamikaze commented ·

@Kamikaze

Jakiś czas temu, czytalem tu na forum że ktoś miał problemy z resetowaniem się MP-II gdy ustawił wysoko napięcie absorbcji dla 16 ogniw LFP.

Nie pamiętam jak wysoko ale chyba było to poniżej 60V.

Może ci co pisali że działa mieli starszą wersję MP.

Sugeruję napisać e-mail do serwisu Victrona z prośbą o wyjaśnienie tego zjawiska.

0 Likes 0 ·
marekp avatar image marekp marekp commented ·
0 Likes 0 ·
kamikaze avatar image
kamikaze answered ·

Nadal zostałem na na 14s, ale z ładowarką były także inne problemy. Nie pokazywała ona przykładowo przepływu prądu. Po aktualizacji softu w samej ładowarce zaczęła funkcjonować, w tym zakresie poprawnie. Przetestuje więc teraz czy te restarty będą miały miejsce na 16s. Po aktualizacji mam teraz problem z ładowaniem.... Nie chce mi ładować baterii powyżej 52,4V. Parametry jak wyżej. Może coś podpowiesz?

Victron https://prnt.sc/1sc4z4k

Batrium https://prnt.sc/1sc53tm

BMS chce ładować a ładowarka stoi https://prnt.sc/1u1wnmu

ESS przestawiłem na ładowanie https://prnt.sc/1u1wxwi

2 |3000

Up to 8 attachments (including images) can be used with a maximum of 190.8 MiB each and 286.6 MiB total.

marekp avatar image
marekp answered ·

Cześć,

Gdy patrzę na to

screen-shot-2021-09-29-at-122559-pm.png

widzę napięcie na baterii 60.7V.

Float masz ustawione na 60.0V, a Absorption 60.75V.

Nie wiem na jakim etapie to było ale jeśli ładowarka nie ładuje to znaczy że faza Absorbcji się skończyła i jesteśmy w fazie Float. Jednak napięcie jest wyższe nież ustawione napięcie Float więc ładowarka nie ładuje.

Zastanawiające jest to że SOC przy takim napięciu jest nadal mniej niż 90%.

Może ladowarka jeszcze nie wie jaki jest rzeczywisty stan naladowania bo nie widziała calego jej cyklu.

Ustawienia BMS nie mają znaczenia jeśli ładowarka nie wie że masz BMS-a.

Jak ten BMS informuje ładowarkę o stanie baterii?

Zakładam że ma tylko 2 przewody. Jeden do informowania że można ladować a drugi że można rozładowywać.

Trzeba zatem te dwa przewody odpowiednio podlączyć do ladowarki i załadować asystenta.

Jeśli masz asystenta ESS załadowanego to w nim jest też assystent do "2 signal BMS".

Pytanie czy te przewody są odpowiednio podlączone.

Czy możesz pokazać zrzuty z ekranu wszystkich paneli VE Configure, razem z podsumowaniem assystenta ESS?

Również podaj parametry swojej baterii (napięcia min, max, float i absorbtion) bo widzę że napięcie float masz ustawione 60V i absorption 60.7V a z tego co wiem te cele Nissana mają max napięcie 4.2V na cele.

14 x 4.2 = 58.8 więc laczego masz tam 60.7??

Ladowanie do napięcia max a zwłaszcza powyżej jest zabójcze dla baterii.

Może dlatego SOC jest fałszywe bo ładowarka nigdy nie widziala napięcia naładowania (60.75V) bo bateria nie może fizycznie wejść tak wysoko. Więc SOC nigdy nie zostało ustawione na 100%.

Moje ustawienia ladowarki dla 16 cell LFP są następujące.

l1-m-charger.png

Max napięcie dla tej chemii to 3.65V na celę więc dla 16 sztuk może być nie więcej niż 58.4V a ja mam absorption ustawione na 56.5V.

Musisz popracować na ustawieniami.

Pozdrawiam,

Marek


2 |3000

Up to 8 attachments (including images) can be used with a maximum of 190.8 MiB each and 286.6 MiB total.

kamikaze avatar image
kamikaze answered ·

Ładowarka ładowała przed aktualizacją firmware. Teraz przestała. Te screeny były zrobione przed update. Dlatego tam takie napięcie. Obecnie już niżej podaje. BMS obsługuje CAN i daje pełne dane o baterii do Victrona. Dla testu ustawiłem manualnie na BMS aby wymuszał ładowanie. Ustawiałem też w ESS 4 opcje aby naładował baterie na full i też nic to nie dało. Bateria to 14s nissan leaf. 4.2V max na cele. Obecnie 52,4V i koniec... Jak ją rozładuje to do tej wartości ładuje. Teraz absoption ustawiłem na 56,8V a float na 55V

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Screenshot_11.png

Screenshot_12.png

Screenshot_13.png

Screenshot_14.png

Screenshot_15.png

Screenshot_16.png



screenshot-2.png (157.8 KiB)
screenshot-3.png (89.5 KiB)
screenshot-4.png (147.5 KiB)
screenshot-5.png (122.3 KiB)
screenshot-6.png (134.9 KiB)
screenshot-7.png (98.5 KiB)
screenshot-8.png (125.8 KiB)
screenshot-9.png (100.4 KiB)
screenshot-10.png (108.7 KiB)
screenshot-11.png (110.2 KiB)
screenshot-12.png (113.2 KiB)
screenshot-13.png (120.8 KiB)
screenshot-14.png (152.7 KiB)
screenshot-15.png (32.4 KiB)
screenshot-16.png (36.5 KiB)
6 comments
2 |3000

Up to 8 attachments (including images) can be used with a maximum of 190.8 MiB each and 286.6 MiB total.

marekp avatar image marekp commented ·

Cześć,

Trochę się pogubiłem bo nie wiem które screeny są aktualne a które stare.

Również nie wiem jak Victron współpracuje z baterią poprzez CAN.

Nigdy tego nie robiłem.

Domyślam się tylko że Victron bierze dane o baterii poprzez CAN i ignoruje ustawienia ładowarki. (Jednak w ładowarce ustawiłbym właściwe napięcia bo te które widzę są całkowicie niewłaściwe)

Nie wiem jakie są aktualne ustawienia w tym BMS-e więc nie wiem jakie tam są ustawione napięcia.

Te które wcześniej podałeś z pewnością nie są właściwe dla 14s.

Pewny jesteś że bateria ma 784Ah dla 14s?

Znalazłem takie dane dla cell Nissana (Allegro).

ogniwo 1 sztuka - puszka ma nominalnie 7,6V ( 7,2V do 8,2V) i 0,5kWh

Czy pojemność 66Ah jest dla celi nowej czy używanej, nie wiem ale 7 takich puszek (14p) ma 460Ah. (Zazwyczaj te baterie są wyjmowane z samochodu gdy spadną do 60% pojemności więc może nowe będą miały 766Ah)

W innym źródle pisali że nominalne napięcie to 7.5V.

Moje ustawienia dla 16 cell LFP są następujące:

l1-m-inverter.jpg

l1-m-ess.jpg

0 Likes 0 ·
l1-m-inverter.jpg (157.5 KiB)
l1-m-ess.jpg (150.6 KiB)
marekp avatar image marekp commented ·
Cześć,

Kilka pytań mi się nasunęło.

1. Czy system jest obciążony, czy tylko ładuje baterię?

Bo jeśli tylko ładuje, to napięcie jakie ma w tej chwili jest prawidłowe i nie będzie ładował bo następny czas absorpcji jest za 7 dni.

2. Czy masz założone konto na VRM.

Gdybyś miał, to można byłoby prześledzić co się dzieje/działo i ocenić czy są jakieś problemy.

0 Likes 0 ·
kamikaze avatar image kamikaze marekp commented ·

Ruszyło :) W BMS w wirtualnej konsoli była opcja redetect battery. Jak ręką odjoł... nie mam pojęcia co ona robi ale ruszyło. Jeszcze jedno, jak on korzysta z BMS to całkiem pomija ustawienia ładowarki. Wszystkie informacje bierze z BMS. Z chęcią bym posłuchał kogoś obeznanego w temacie baterii i podyskutował nad moimi ustawieniami :) Konto mam na VRM, ale może dodatkowo jakiś whattsup, mesek albo telefon?

0 Likes 0 ·
marekp avatar image marekp kamikaze commented ·

Ja mam Skype ale może być telefon. Napisz co wolisz.

Co do Twojej baterii to czy możesz napisać ile tych "puszek" Nissana masz?

Jak tak teraz się zastanawiam nad tą pojemnością którą wpisałeś do ustawień (784Ah) to aby mieć taką pojemność przy 14s to musiałbyś mieć nowe cele Nissana połączone 14s14p. Czyli 49 tych "puszek"

To jest "kupa żelastwa" :)


0 Likes 0 ·
kamikaze avatar image kamikaze marekp commented ·

Daj skype na początek kamil_witkowski

0 Likes 0 ·
marekp avatar image marekp kamikaze commented ·

Po wpisaniu kamil_witkowski widzę 3 osoby ale taki acount tylko jeden "ka"

Mój skype to marek_pleskacz

0 Likes 0 ·